RÜZGAR ENERJİSİ

Ülkemizde hatta tüm dünyada son zamanlarda karşımıza çıkan enerji çeşitlerinden biri olan rüzgar enerjisi, ülkemizde hızla gelişen enerji çeşitlerinden biridir. Özellikle yenilenebilir enerji kaynağı olması rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Rüzgar enerjisinin kullanım alanları farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Birbirinden farklı alanlarda kullanılan rüzgar enerjisi, pek çok kişinin kendi imkanları ile elektrik üretmesine olanak sağlamaktadır. Bu enerji çeşidi ile daha ucuza elektrik üretmek ve kullanmak her zaman için mümkündür.

Rüzgar türbinleri yalnızca şehir şebekelerinde elektrik üretmek için kullanılmaz. Ev tipi rüzgar türbinleri de bulunmaktadır. Hatta ev tipi rüzgar türbinlerinin kurulumu oldukça kolaydır ve bu türbinler gittikçe yaygınlaşmaktadır. Karmaşık bir sistemden oluşmadıkları için bakım ve onarımları çok olmamakla birlikte kolay ve masrafsızdır. Rüzgar enerjisinden üretilen elektrik özellikle; kırsal alanlarda, ormanlık ve dağlık bölgelerde, çiftliklerde, deniz fenerlerinde, park ve bahçelerde, adalarda kullanılmaktadır. Günümüzde güçlü rüzgar santralleri, elektrik şebekesine bağlı çok sayıda türbinden oluşmaktadır. Bu türbinler aynı anda çalıştıklarında belirli büyüklükte bir yerleşim yerinin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.

Avantajları

  • Rüzgar enerjisinin yakıtı rüzgardır ve tamamen bedava bir yakıt olup hiçbir ücret ödenmez.
  • Rüzgar enerjisi ile elektrik üretirken doğaya hiçbir sera gazı veya bunun gibi zararlı gazlar salınmaz. Bundan dolayı tamamen temiz enerji kaynağı ve temiz enerji üretim yöntemidir.
  • Rüzgar türbinlerini neredeyse her yere kurma imkanı vardır.
  • Rüzgar enerji santralleri, güneş enerjisi gibi çok fazla arazi alanı kaplamaz. Yani 1 MW büyüklüğünde bir güneş santrali 20.000 metre kare alan kaplarken, bir adet rüzgar türbini tek başına 1 MW enerji üretebilir.
  • Rüzgar türbinleri için havanın aydınlık veya karanlık olması önemli değildir. Gece ve gündüz optimum rüzgar koşullarında elektrik üretmeye devam eder.